مرکز آموزش

ایمیل چیست  پرینت این مقاله

پیشرفت قابل توجه در عرصه فناوری های ارتباطات جهانی و همچنین پست الکرونیکی این امکان را به کاربران خود می دهد که در تمام نقاط جهان و با دسترس بودن اینترنت به راحتی می توانید ایمیل های خود را به سرتاسر جهان ارسال نمایید و بدون آنکه زمان زیادی را خرج کنید فقط با چند ثانیه ایمیل خود را به گیرنده ارسال نمایید .ایمیل چیست

ایمیل چیست

ایمیل یکی از پرکاربردترین و بهترین ابزار ارتباطی در جهان شناخته شده و همچنین سهولت ارسال ایمیل با ارسال نامه از طریق پستی غیرقابل مقایسه است و یکی بهترین ویژگی های آن نیز ارسال یک پیام به چند کاربر به طور همزمان است.

Email برگرفته شده از دو کلمه Electronic و mail به معنای پست الکترونیک می باشد. اولین ایمیل ارسال شده در اینترنت به سال 1971 برمی گردد.وقتی که فردی بنام روی تاملینسون (Roy Tomlinson) روشی برای فرستادن پیام از طریق اینترنت و با یک کامپیوتر پیدا کرد او با استفاده از @ نام گیرنده ایمیل را مشخص می کرد.

برای ارسال و دریافت پست الکترونیکی نیاز به یک صندوق پستی دارید پس به فضای اینترنتی نیاز دارید بعضی از سایتها این فضا را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند و به راحتی می توانید با ثبت نام در این سایتها فضا اینترنتی را دریافت کنید و ایمیل خود را راه اندازی کنید در مواردی ممکن است شما نیاز به فضا بیشتری برای پیام های خود نیاز داشته باشید و دامنه و هاست هم در دسترس شما می باشد با استفاده از پنل هاست خود و ساخت اکانت ایمیل به ایمیل اختصاصی خود دسترسی داشته باشید.

 سرویس ایمیل چگونه کار می کند

فرایند ارسال یک پیام پست الکترونیکی را می توان در 5 مرحله پایه توضیح داد

  1. 1- در ابتدا شما نیاز به باز کردن یک نرم افزار پست الکترونیکی مانند Mozilla Thunderbird و نوشتن یک پیام دارید. پیام می تواند شامل متن و هم تصاویر و یا فایل باشد سپس باید در قسمت “To … ” آدرس سرویس گیرنده را بنویسید.
  2. 2- هنگامی که پیام شما آماده شد برروی دکمه “Send” کلیک نمایید نرم افزار پیام را به فرمت پست الکترونیک تبدیل می کند و آن را با استفاده از سرور Smtp که به طور معمول پورت 25 می باشد ارسال می کند.
  3. 3- قدم بعدی در صندوق پستی سرور SMTP است .سرور SMTP برنامه ای است که برای ارسال پیام برروی پروتکل SMTP قرار می گیرد.این خدمات معمولا توسط ISP انجام می گیرد.شما همچنین می توانید بجای استفاده از سرور SMTP سرویس ارائه دهنده ایمیل استفاده نمایید هنگامی که پیام از سرویس گیرنده فرستاده می شود،سرور SMTP آن را دریافت و آدرس ایمیل گیرنده را نیز می خواند سپس برای رکورد MX مربوط به پست الکترونیکی گیرنده را می پرسد. به عنوان اگر یک پیام از طرف آدرس این ایمیل mohsen@tehranhost.com ارسال شود سرور SMTP اطلاعات منطقه دی ان اس را برای MX می گیرد که بخش دوم ایمیل یعنی tehranhost.com می باشد.
  4. 4- هنگامی که سرور DNS رکوردهای MX را از آدرس ایمیل گیرنده گرفته و سرور SMTP پیام را به گیرنده ارسال می کند.
  5. 5- هنگامی که ایمیل به صندوق پستی گیرنده تحویل داده شد دریافت کننده می تواند با استفاده از پروتکل IMAP و یا POP3 ایمیل را دریافت کند.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

در همین زمینه

htaccess چیست؟
htaccess چیست؟ فایل هایی با نام htaccess. برای ایجاد پیکربندی در دایرکتوری ها یا پوشه ها متفاوت...
معرفی چند دستور htaccess
قبل از قرار دادن دستورات باید بدانید فایل htaccess چیست و چه کارهایی انجام می دهد برای آموزش...
آیا میزبانی سایت در خانه مقرون به صرفه است؟
بهتر است به جای راه اندازی یک سرور اینترنتی در خانه یا دفتر خود، از شرکت های میزبانی وب استفاده...
تکنولوژی های میزبانی وب
در این مقاله توضیحات کوتاهی در خصوص تکنولوژی های معروف میزبانی وب و اثرگذاری آن بر انتخاب و خرید...
فروش اورسل هاست چیست
در این مطلب می خوایم در مورد فروش اورسل هاست (over sell) یا فروش بیش از ظرفیت واقعی صحبت کنیم....